Як підготуватися медичним закладам до нових умов відпуску антибіотиків?


Уже з квітня цього року для отримання антибактеріальних лікарських засобів в аптеках потрібен буде електронний рецепт. Українські лікарі розпочнуть виписувати е-рецепти на всі антибактеріальні лікарські засоби, які зареєстровані в Україні та містяться в Державному реєстрі лікарських засобів.
Лікарі отримають можливість здійснювати призначення антибіотиків в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) через медичну інформаційну систему. Функціонал виписування е-рецептів знайомий для лікарів, які вже виписують е-рецепти своїм пацієнтам в рамках програм реімбурсації “Доступні ліки” чи “Інсуліни”. Разом з тим, він також буде простим і зрозумілим для тих, хто тільки починає роботу з електронною системою охорони здоровʼя. Більше того, невдовзі в Академії НСЗУ стане доступним навчання по роботі з електронними рецептами.


Як підготуватися?
Якщо ваш заклад уже має МІС, працює з електронною системою охорони здоров’я та виписує рецепти, не потрібно ніяких додаткових кроків – представники вашої МІС попередять вас про появу нових можливостей у системі.
Якщо ваш заклад зареєстрований в ЕСОЗ, проте ви раніше не працювали з модулем електронного рецепту – зверніться до представників вашої МІС та уточніть, чи мають вони необхідний модуль або чи планують його впровадження найближчим часом.


Якщо ваш заклад не зареєстрований та ніколи не працював з ЕСОЗ, необхідно:
— Першочергово заключити договір з медичною інформаційною систему (МІС), надасть необхідний функціонал електронного рецепту. Для ознайомлення з нашою МІС переходьте за посиланням або телефонуй нашому менеджеру Ірині: 0800 33 51 82
— Далі – керівник закладу має зареєструвати себе та заклад в ЕСОЗ через МІС. На цьому етапі рекомендуємо звернутися за підтримкою до представників обраної вами МІС, які проконсультують вас щодо коректного внесення даних.


Подбайте про забезпечення лікарів закладу кваліфікованим електронним підписом для підтвердження дій у системі.
Наступним кроком керівник закладу може зареєструвати відповідальну особу – адміністратора, спеціаліста з кадрів чи ін., хто буде проводити реєстрацію користувачів.


Зареєструйте працівників закладу в ЕСОЗ.
Для початку роботи з електронним рецептом користувачам необхідно освоїти базові навички та функціонал ЕСОЗ, а саме уміти реєструвати та здійснювати пошук пацієнта, оновлювати дані про пацієнта, вносити та редагувати медичні записи. Відповідні навчальні матеріали користувачі завжди можуть знайти на ресурсах Академії НСЗУ, або звернувшись до представників медичної інформаційної системи.

Для довідки
З метою сприяння виконання вимог законодавства щодо рецептурного призначення та відпуску рецептурних лікарських засобів, до кінця 2022 року запланований поетапний перехід на електронний рецепт.
Впровадження е-рецепту буде відбуватися в 3 етапи. Перший із них – призначення та відпуск антибактеріальних лікарських засобів (антибіотиків) за електронним рецептом. Другий етап – поширення е-рецепту на наркотичні ліки, які зараз призначаються на спеціальних рецептурних бланках форми №3. Третій – відпуск усіх рецептурних препаратів за е-рецептом за всіма джерелами фінансування.
Так, на першому етапі, електронна система охорони здоровʼя дозволить відслідковувати дані про призначення та споживання антибактеріальних ліків в Україні. А електронний рецепт сприятиме вирішення проблеми неконтрольованого та нецільового використання антибіотиків.

Також звертаємо вашу увагу на наказ Міністерства Охорони Здоров’я про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення: